Ahh zavallı Medusa! Güzelliğin başa bela olması antik zamanlardan günümüze uzanan bir efsanedir.

Yunan mitolojisinin popüler figürlerinden biridir.

Gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan, saçları yılan olan, dişleri keskin dişi bir canavar olarak betimlenmektedir.

Gorgon kardeşler ismi ile anılan kızlar Euryale, Sthenno, Medusadır. Euryale ve Sthenno ölümsüz iken Medusa ölümlüdür.

Didyma antik kentinde bulunan Medusa figürü

Poseidon’un Medusa’ya olan ilgisi

Antik çağda Medusa adında tüm tanrıları kendisine aşık edebilecek kadar güzelliği dillere destan olmuş, tüm kadınların kıskandığı bir kız yaşadığına inanılırmış.

Medusa bu şekilde insan içinde yaşayamayacağına inanarak kendisini Tanrılara adamış ve kızkardeşleri ile birlikte Zeus’un kızı Athena’nın tapınağında yaşamaya başlamıştır. Athena ‘da tapınağında yaşayan bu kızın güzelliğini görünce etkilenmiş fakat kendisinin çok daha güzel ve akıllı olduğunu düşünerek bu durumu pekte önemsememiştir.

Athena denizlerin efendisi Poseidon ile birlikteymiş. Güçlü ve ölümsüz olan Poseidon da Athena’nın tapınağında yaşayan bu kızın farkındaymış hatta o kadar farkındaymış ki kıza ilgisi aşka dönüşmüş. Tanrılar katında bir ölümlüye aşık olarak küçümsenmekten korkan Poseidon ilgisini gizlemek zorunda kalmış.

Caravaggio’nu 1597 tarihli Medusa tablosu.Günümüzde İtalya’da Uffizi müzesinde sergilenmektedir.

Bir gün Athena, Zeus sayesinde Poseidon’un Medusaya ilgisini öğrenmiş. Poseidon ise bu durumu şiddetle reddetmiş. Tanrıça Athena’ya ondan daha güzel bir canlı olmadığını anlatarak yeminler etmiş. Athena’da her aşık dişi gibi sevgilisinin sözlerine inanmış ve bu durumu pekte büyütmemiştir.

Ancak Poseidon aşık olmuş bir kere, ne kadar kendi ile savaşsa da kızın güzelliği karşısında dayanamamış ve bir gün gizlice Athena’nın tapınağına girmiş. Medusaya zorla sahip olmuştur.

Olaylar kısa bir süre sonra Athena’nın kulağına gitmiş ve Athena bu durum karşısında sinirinden çıldırmış. Önce aşağılandığını düşünmüş sonra bu durum nefrete dönüşmüş.

Floransa’da “Piazza dei signori” meydanında bulunan Perseus ve Medusanın heykeli.

Medusa’nın Cezalandırılışı

Medusayı öldürmek yerine çok acı bir şekilde cezalandırmaya karar vermiş. Bu sinirle Medusayı bir canavara dönüştürmüş. Dünyalar güzeli kızın yüzü o kadar çirkin bir hale gelmiş ki artık kimse bakmaya bile tahammül edemiyormuş. Medusanın salındığı zaman dalgalanan güzelim saçları yılana dönüşmüş. Bunlarda yetmemiş Athena’nın sinirin geçmesine Medusaya her bakmaya çalışan kişinin taşa dönüşmesini sağlayacak laneti vermiş güzelim kıza.

Zaman geçtikte Athena’yı bu cezada kesmemiş ve Medusayı öldürmek için Argos Kralı Akrisios’un kızı Danae’nin, Zeus’tan olma oğlu Perseus’la yani üvey kardeşiyle işbirliği yaparak Medusanın kafasını kesmeye karar vermiş.

Medusa ona bakan herkesi taşa çevirdiği için Perseus onu öldürmeye giderken yanına Athena’nın kalkanını alır. Athena’nın verdiği akıl ile kalkanı ayna işlevinde kullanmış ve geri geri giderek Medusaya yaklaşmış ve kafasını öyle kesmiştir.

Medusanın kesilen başından akan kanlardan Pegasus ve Khyrsaor fışkırır.

Kötülükleri kovan Medusa

Medusa koruyucu anlamına gelmektedir ve onun kesik başının kötülüklerden koruyacağı etkisi olduğuna inanılmıştır.

Bir çok yapıda kötülüklerden koruması için Medusa başı figürü kullanılmaktadır. Bir çok lahdin üzerinde ve hatta savaşa giden askerlerin üniformalarının üzerinde hep bu tasvir kullanılmıştır. 

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Yerebatan Sarnıcında Medusanın yüzü ters dönmüş biçimde tasvir edildiğini biliyoruz. Bunun nedeni için farklı yorumlar mevcut. Bunlardan biri şehrin su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcını bu tasvir sayesinde kötü ruhlardan korumak.

Diğer bir yoruma göre ise Pagan kültüre ait olan Medusanın Hristiyanlığa geçiş döneminde inşa edilen Yerebatan Sarnıcının en görünmeyecek yerine saklanarak sembolik olarak Paganlığın bitirilmesi yönündedir.

Daha fazla Mitolojik karakter ve efsaneleri hakkında bilgi için Mitoloji sayfamıza göz atabilirsiniz 😉

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.